BIP
Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta
AKTUALNOŚCI
Przysięga w koszalińskim Centrum Szkolenia Sił Powietrznych
20.10.2018

 

 

 


 
Elewi swoją przygodę z wojskiem rozpoczęli pod koniec września, dziś zaprezentowali efekty żmudnego szkolenia. Już dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystości rodzice, krewni, koleżanki i koledzy przysięgających żołnierzy zagościli w koszalińskim CSSP.

 

 
Punktualnie o jedenastej meldunek komendantowi Centrum – podpułkownikowi dyplomowanemu Józefowi Trejderowi złożył dowódca uroczystości kapitan Robert Mrozek. Komendant Centrum po przywitaniu zaproszonych gości, a wśród nich przedstawicieli Parlamentu, władz wojewódzkich i miejskich, przedstawicieli świata nauki i oświaty, mediów, weteranów i kombatantów oraz służb mundurowych - zwrócił się do przysięgających.
 
- … w prostych niewyszukanych słowach rota przysięgi zawiera zasadnicze żołnierskie wartości takie jak honor, godność i obowiązek obrony Rzeczypospolitej. Ojczyzna to wartość największa, a obrona niepodległości jest najważniejszym obowiązkiem  każdego  obywatela. To co nasi ojcowie wywalczyli orężem w trudnych i nierównych bojach, ich krew przelana na polach bitew – to wykuwany przez lata pomnik żołnierskiej sławy. Sławy, której Wy dziś stajecie się spadkobiercami.
 

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i przemieszczeniu sztandaru przed front przysięgających żołnierzy nastąpiła najważniejsza część uroczystości – złożenie przysięgi.
 

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym bezpośrednio przy sztandarze stoi czterech żołnierzy składających przysięgę. Byli nimi:


•    szer. elew Paulina SIEMEK
•    szer. elew Arkadiusz KRÓL
•    szer. elew Adrianna SZEMIOT
•    szer. elew Tomasz KACZMARCZY

 

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg. - za Komendantem elewi gromko powtarzali słowa roty.
 

Błogosławieństwa nowo zaprzysiężonym żołnierzom udzielił kapelan Garnizonu Koszalin ks. ppłk dr Mariusz Śliwiński. Miłym aktem były słowa szeregowej Marty Jarosz, która zabrała głos w imieniu swoich koleżanek i kolegów.
 

Odczytany został rozkaz, w którym Komendant wyróżnił żołnierzy osiągających najwyższe wyniki w szkoleniu i dyscyplinie. Ich rodzicom wręczono listy gratulacyjne od Komendanta Centrum oraz symboliczną różę.


Wyróżnieni zostali następujący żołnierze:

•    szer. elew Marta CHROMIK
•    szer. elew Magdalena SIERGIEJ
•    szer. elew Robert SZCZEPAŃSKI
•    szer. elew Klaudia CZUBA-KOSIOR
•    szer. elew Sandra WOSZCZYŃSKA 
•    szer. elew Dariusz MILEJ 

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła, jak zawsze świetnie przygotowana Orkiestra Wojskowa z Koszalina dowodzona przez tamburmajora starszego chorążego sztabowego Tomasza Zajączkowskiego. 
 

Przed defiladą nastąpił pokaz działania patrolu połączony z elementami walki wręcz, z użyciem środków pozoracji pola walki. Gromkie brawa świadczyły o perfekcjonizmie grupy przygotowanej przez starszego chorążego sztabowego Jarosława Marcisza. Przed uczestnikami dzisiejszej uroczystości zaprezentowała się młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Tychowa.
 

Uroczystość zakończyła emocjonująca defilada, po której nowo zaprzysiężeni żołnierze udali się do swoich miejsc zakwaterowania a rodziny mogły skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

 
 
Więcej zdjęć TUTAJ
J. Barczewski, zdjęcia T. Zatorski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych