BIP
Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta
AKTUALNOŚCI
Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości
14.11.2018
Żołnierze Centrum wzięli udział w garnizonowych uroczystościach z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

10 listopada żołnierze Centrum wzięli udział w pikniku wojskowym „Służymy Niepodległej" z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości, który zorganizowano na placu przed budynkiem Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. Dla mieszkańców Koszalina była to okazja do zapoznania się ze sprzętem bojowym zaprezentowanym przez żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Znacznym powodzeniem cieszyły się punkty promocyjne wystawione przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, 8 pułk przeciwlotniczy, Wojskową Komendę Uzupełnień, 17. Wojskowy Oddział Gospodarczy, Placówkę Żandarmerii Wojskowej oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie – filię Muzeum Sił Powietrznych.

Na zakończenie pikniku zebrani koszalinianie zaśpiewali przy akompaniamencie koszalińskiej Orkiestry Wojskowej Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz Pierwszej Brygady”.

Wieczorem pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego rozpoczął się capstrzyk wojskowy z udziałem asysty honorowej z 8 pułku - kompanii honorowej, pocztu sztandarowego, pocztu flagowego oraz posterunków honorowych. Capstrzyk zakończył się apelem pamięci i salwą honorową.


11 listopada obchody święta rozpoczęły się polową mszą świętą celebrowaną przez Jego Eminencję Arcybiskupa Edwarda Dajczaka, po której na Rynku Staromiejskim w Koszalinie przeprowadzony został uroczysty apel pododdziałów wojska, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz pocztów sztandarowych pozostałych instytucji i formacji mundurowych i kombatanckich. Głównym punktem apelu było wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" - hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie uroczystości żołnierzom i funkcjonariuszom wręczono odznaczenia. Obchody zakończyła defilada pododdziałów, sprzętu oraz przemarsz mieszkańców Koszalina ulicą Zwycięstwa. W celu uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono wiązanki i kwiaty.

Z ogromną satysfakcją braliśmy również udział w obchodach Święta Niepodległości w Archiwum Państwowym pod hasłem Niepodległa Regionalna prezentując tam część naszego wyposażenia.


Narodowe Święto Niepodległości stało się również okazją do wręczenia żołnierzom Centrum mianowań. Z rąk Komendanta Centrum ppłk. Józefa Trejdera akty odebrało 26 oficerów, podoficerów i szeregowych.

 
Więcej zdjęć znajdziesz:


 

 

 

 

 

 

 

J. Barczewski, zdjęcia M. Kamiński, T. Zatorski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych