Centrum Szkolenia Sił Powietrznych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
16 sierpnia 2021
Święto Wojska Polskiego
W rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje doroczne święto, ustanowione 30 lipca 1992 roku.

Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia - najwspanialszego dnia w historii Wojska Polskiego w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych poprzedzono uroczystą zbiórką, podczas której odczytano rozkaz o wyróżnieniach żołnierzy i pracowników CSSP a komendant wręczył akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się również inni żołnierze i pracownicy uhonorowani medalami państwowymi, tytułem „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”, urlopami, pochwałami oraz nagrodami pieniężnymi.

Podczas uroczystej zbiórki w Centrum komendant pułkownik Józef Trejder wspomniał, iż w historii polskiego oręża na przestrzeni dziejów nie było tak wspaniałego, o tak wyjątkowych konsekwencjach zwycięstwa jak to, które Wojsko Polskie odniosło 15 sierpnia 1920 roku. Podkreślił, że „…nie wolno zapominać o tych żołnierzach, którzy polegli bądź zginęli wypełniając swe zadania i nie powrócili do garnizonu”. Wspomniał o tym, że „…odwiedzamy groby żołnierzy związanych z Centrum, zapalamy znicze”. I dlatego też delegacja żołnierzy Centrum odwiedziła tego dnia groby naszych kolegów zapalając znicze pamięci i wystawiając posterunki honorowe.

W niedzielę 15 sierpnia mieszkańcy Koszalina, przedstawiciele parlamentu, rządu oraz władze miasta i powiatu wzięły udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Główne uroczystości przeprowadzono na Placu Zwycięstwa pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego złożone zostały wieńce i wiązanki. W okolicznościowych przemówieniach dziękowano żołnierzom koszalińskiego garnizonu. Zwrócona została uwaga na ogromne zaangażowanie i determinację w wykonywaniu zadań i obowiązków, nie tylko służbowych, ale i tych zwykłych, codziennych obywatelskich postaw i powinności.

Przekazując słowa podziękowania za żołnierską służbą życzono nam satysfakcji z osiągnięć, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu.

Radośnie świątecznym akcentem był mityng w ramach „Pikniku w mundurze”, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „PERUN”. Na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej dla mieszkańców regionu oraz wypoczywających nad morzem turystów zorganizowano spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych. Popołudniowe godziny Święta Wojska Polskiego poświęcono na pokazy ratownictwa drogowego, prezentacje grupy ASG Koszalińskie Przymierze, wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Koszalina, zespół Bez Pośpiechu i duet Szarża. Odwiedzającym nasze Centrum zaprezentowano współczesny sprzęt wojskowy, wyposażenie Grup Rekonstrukcji Historycznej, sprzęt Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji i Straży Miejskiej, a swoje stoisko miała też Poczta Polska – można tutaj było nabyć okolicznościowe znaczki i kartki pocztowe. Duże zainteresowanie wzbudziły dynamiczne pokazy ratownictwa drogowego oraz prezentacja grupy ASG Koszalińskie Przymierze. Piknik odwiedziło też kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego, a widzowie mogli podziwiać wspaniałe samochody z Klasycznego Koszalina. Z dużym aplauzem spotkali się muzycy koszalińskiej Orkiestry Wojskowej, która w brawurowym wykonaniu muzyki nie tylko wojskowej rozbawiła naszych gości.

Dziękujemy, że w dniu Święta Wojska Polskiego byliście z nami.

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Szkolenia Sił Powietrznych
Wojska Polskiego 66
75-903 Koszalin
tel. 261456218
fax. 261457730
cssp.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP