Centrum Szkolenia Sił Powietrznych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 kwietnia 2021
Wręczenie broni elewom służby przygotowawczej
Blisko 100 elewów Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie otrzymało broń - podstawowy atrybut żołnierza. Akt wręczenia broni, obok złożenia przysięgi wojskowej jest ogromnym zaszczytem i symbolem gotowości do obrony Ojczyzny oraz godnego reprezentowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Broń jest żołnierskim symbolem waleczności, dyscypliny i męstwa. Umiejętność sprawnego posługiwania się nią jest powinnością każdego żołnierza, lecz umiejętność ta nie może obyć się bez świadomości celu, w jakim ta broń może być użyta.

To pierwsza uroczysta zbiórka nowo wcielonych. Dokonując symbolicznego aktu wręczenia broni pułkownik Trejder podkreślił znaczenie służby wojskowej, jako wzorca odwagi i poświęcenia. Przypomniał, że posiadanie broni to także wielka odpowiedzialność i dowód zaufania, jakim żołnierzy obdarza społeczeństwo.

Dla elewów był to szczególny moment na długo zapadający w pamięci, tym bardziej, że pierwsze dni w wojsku są jednym z najtrudniejszych okresów. To czas, kiedy dla żołnierza wszystko jest nowe, wszystkiego trzeba się nauczyć i kiedy poznaje zupełnie nową rzeczywistość. Żołnierze wprowadzani są w tajniki żołnierskiego rzemiosła. Przed nimi miesiąc intensywnego szkolenia.

Komendant Centrum przedstawił żołnierzom służby przygotowawczej zadania, cele i wymagania, jakie będą spełniać służąc i ucząc się w koszalińskim Centrum Szkolenia. Zwieńczeniem szkolenia będzie złożenie przysięgi wojskowej. Uroczystość zaplanowana jest na 1 maja.

 

Tekst: kpt. Jarosław Barczewski

Zdjęcia: st. chor. sztab Tomasz Zatorski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Szkolenia Sił Powietrznych
Wojska Polskiego 66
75-903 Koszalin
tel. 261456218
fax. 261457730
cssp.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP