Centrum Szkolenia Sił Powietrznych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 maja 2019
VIII Bałtycki Festiwal Modelarski – Koszalin 25-26. maja 2019 r.W dniach 25-26.05.2019 w Klubie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie odbyła się ósma edycja Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. W imprezie wzięło udział ponad 140 modelarzy, którzy wystawili 555 prac. Modele oceniane były w klasyfikacji festiwalowej w ponad 50 kategoriach oraz w konkursie tematycznym. Konkurs tematyczny w tym roku poświęcony był osiemdziesiątej rocznicy Września 1939. W czterech klasach prezentowane były pojazdy i samoloty związane z Wojną Obronną. Ciekawostką jest to, że jedną z nagród w tym konkursie zdobył modelarz z Czech, który wykonał już wiele modeli w polskich barwach. Wśród prezentowanych prac można było znaleźć praktycznie cały świat w miniaturze – zarówno ten rzeczywisty jak i fantastyczny. Bo oprócz modeli czołgów, samolotów czy okrętów znaleźć można było pojazdy kosmiczne „Gwiezdnych wojen” czy figurki Space Marines. Odwiedzający mogli zobaczyć również modele związane szczególnie z Koszalinem – modele PRWB OSA 9K33 Osa czy Hibneryta, odzwierciedlające sprzęt używany w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym.

Poziom wystawionych modeli był bardzo wysoki, niektóre z nich były wykonane przez autorów od podstaw, bez korzystania z gotowych zestawów – warto tu wymienić zbudowany przez Radosława Mazura model polskiego samochodu pancernego WZ.34, czy Inżynieryjny System Minowania ISM "Kroton" autorstwa Roberta Pietrygały.

Uczestnicy konkursu mieli niepowtarzalną okazję zwiedzenia lotniska 21 BLT w Świdwinie z samolotami Su-22. Ich miniatury znalazły się również w salach Klubu CSSP – jedną z nich wykonał modelarz z Niemiec Fabian Fleming, który prezentował Su-22M3 w nowym szarym malowaniu.

Na zwiedzających czekało wiele innych atrakcji. W niedziele prezentowali się rekonstruktorzy repliki polskiego karabinu przeciwpancernego Ur z Września 1939, a przez cały czas można było zobaczyć trójwymiarowe grafiki przedstawiające pancernik Bismarck i lotnicze rysunki Andrzeja Olejniczaka. Specjalnie dla modelarzy, członek Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego Marek Filzek przeprowadził seminarium na temat  budowy modeli okrętów i statków.

Za pieczołowitość odwzorowania polskiej broni przeciwlotniczej nagrodę specjalną Komendanta Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie otrzymał pan Dawid Kopacki - autor modelu "Hibneryt".

 

Autor: Wojciech Sokołowski KPM

Zdjęcia: Daniel Ciechomski Klub CSSP

 

generuj pdf
Kontakt

Centrum Szkolenia Sił Powietrznych
Wojska Polskiego 66
75-903 Koszalin
tel. 261456218
fax. 261457730
cssp.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP