Centrum Szkolenia Sił Powietrznych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
20 grudnia 2019
WIERSZ STAROŚWIECKI„Wiersz staroświecki”

 

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

By wszystko się nam rozplątało,

Węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy

Porozkręcały, jak supełki,

Własne ambicje i urazy

Zaczęły śmieszyć, jak kukiełki (...)

Ks. Jan Twardowski

 

Świąteczną atmosferę czuje się wszędzie. Wyjątkowy klimat świąt Bożego Narodzenia zauważalny jest w każdym miejscu. Świątecznie ozdobione Centrum, miejsca pełnienia służ dyżurnych, kancelarie i gabinety wprowadzają nas w tajemniczą aurę. W świątecznym nastroju, w Klubie koszalińskiego Centrum Szkolenia Sił Powietrznych przy wigilijnym stole spotkali się żołnierze i pracownicy, Centrum. Nasze zaproszenie przyjęli nasi poprzednicy – Komendanci i emeryci.

 

Bożonarodzeniowy czas ubarwiły kolędy i pastorałki w wykonaniu koszalińskiej Orkiestry Wojskowej zaś wzruszającą atmosferę dopełniły przygotowane specjalnie w tym celu świąteczne dekoracje oraz potrawy kojarzone z zimowymi świętami - ryby, pierogi, barszcz oraz ciasta. Spotkania pełne wspomnień, wzruszeń i zadumy zatrzymały na chwilę bieg mijających dni. W gwarze rozmów, kolęd i składanych życzeń uwolnił się czar świąt Bożego Narodzenia.

Tylko śniegu za oknem zabrakło….

 

Ten szczególny z wielu powodów dzień rozpoczął się uroczystą zbiórką stanów osobowych CSSP oraz słuchaczy. Zwracając się do zebranych, w zastępstwie Komendanta szef Wydziału Ogólnego życzył wszystkim spokoju ducha. „Każdy z nas musi w końcu zatrzymać się, choć na chwilę, odetchnąć. Życzę zdrowia niezbędnego do prawidłowego, niezakłóconego funkcjonowania - zarówno w domu, jak i w pracy. Życzę również siły. Nie tylko do pracy, choć jest ona tutaj niezmiernie potrzebna. To jedne z najbardziej z familijnych świąt. Wierzę, że tak będzie w Państwa rodzinach i w te święta.”

 

 

 

W trakcie tej zbiorki wyróżnieni zostali zwycięzcy świątecznych zawodów strzeleckich GWIAZDKA 2019 oraz Mistrzostw Centrum w Unihokeju, którzy otrzymali okolicznościowe listy gratulacyjne. Jeden żołnierz otrzymał akt mianowania na wyższy stopień wojskowy.

 

Ważnym akcentem uroczystej zbiórki było przypomnienie najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w misjach poza granicami państwa. Sześć lat temu w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy.

 

Na mocy decyzji nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 roku dzień 21 grudnia ustanowiony został Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Pamięć o daninie krwi, jaką złożył polski żołnierz winna być wieczna i niezapomniana. „Żołnierz nie umiera. Żołnierz oddaje życie swojej Ojczyźnie” – w Centrum przypomniano słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ponad 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. 21 grudnia jest dniem zadumy nad najwyższą ofiarą, jaką czasem składają żołnierze, przelewając krew na krańcach świata. Dla rodzin poległych to trudny czas, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zewsząd płyną radosne życzenia, rozbrzmiewają kolędy, a przy stole pozostaje puste miejsce. Dla rodzin nie jest ono tylko symbolem, przypomina o bolesnej stracie i pustce, której nie da się wypełnić. Dlatego to takie ważne, abyśmy pamiętali o nich. Delegacja żołnierzy Centrum odwiedziła naszych poległych i zmarłych na koszalińskim cmentarzu.

 

Tekst: J. Barczewski

Zdjęcia: J. Barczewski, T. Zatorski

generuj pdf
Kontakt

Centrum Szkolenia Sił Powietrznych
Wojska Polskiego 66
75-903 Koszalin
tel. 261456218
fax. 261457730
cssp.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP